Wyświetlanie 1–12 z 21 wyników
Pora na wybór stołu, czyli mebla pozornie niedocenianego. Z jednej strony przyznajemy, że jest on niezbędny chyba w każdym domu, z drugiej zaś często czekamy z jego wyborem, decydując się wcześniej na kupno innych mebli. A może właśnie to jest świadectwem jego wartości w myśl zasady, że koniec wieńczy dzieło? O znaczeniu stołu świadczy obecność w naszym języku wyrazów, które od niego pochodzą: stołować się, stołówka i pokój stołowy. Czy istnieje jakaś nazwa czynności lub nazwa pokoju utworzona od innego mebla? Nie, tylko stół zasłużył sobie na takie uznanie i oczywiście nie bez powodu. Siadamy przy nim, by porozmawiać, czasem wykorzystujemy go jako miejsce pracy, przede wszystkim jednak siadamy do stołu, by spożyć posiłek samemu lub z bliską osobą, albo w gronie wielu osób. Może nie zawsze, ale przeważnie spożywamy posiłki przy stole i lepiej, by tak pozostało, tym bardziej, że nie ma gorszego pomysłu i nawyku niż spożywanie posiłku „w biegu”. Gdy zatem myślimy o głównym posiłku, a także o świętowaniu, życiu rodzinnym i towarzyskich spotkaniach, stół jest meblem, którego nic nie zastąpi, chyba że… stół rozkładany.
W jakim pomieszczeniu będzie stał stół, którego potrzebujesz i ile osób powinno przy nim wygodnie usiąść? Odpowiedzi na te pytania są kluczowe dla wybrania właściwego stołu. Żeby uniknąć rozczarowania i z przyjemnością stołować się, przemyślmy jego wymiary i nasze potrzeby. Domownicy, zwłaszcza zaś dzieci, a także goście zasiadający za stołem, to nie ogórki w słoiku, wszyscy chcieliby mieć odpowiednią przestrzeń. Nadmierne zagęszczenie zmniejsza przyjemność biesiadowania, a w skrajnym przypadku może skutkować rozlaniem zupy na stół lub co gorsza na swoje ulubione ubranie, lub włożeniem komuś łokcia do talerza.
Przy wyborze stołu dobrze byłoby również dokonać wstępnego wyboru krzeseł, mających stanowić komplet z naszym stołem, ponieważ ich szerokość może wpłynąć na wybór jego wielkości. Nie chcielibyśmy żałować, że bardzo podobające się nam krzesła pasują wyłącznie do większego modelu stołu, który być może doskonale prezentowałby się w danym wnętrzu. Tu jednak zasada jest prosta: dobierajmy krzesła do stołu, nie odwrotnie, najlepiej zaś rozważmy wybór pasującego do siebie kompletu. Pamiętaj, że gdy wybierzesz stół rozkładany, liczba krzeseł przy nim stojących nie będzie stała. Spójrz na nasze stoły drewniane oraz na krzesła, które projektanci polecają do poszczególnych modeli, jako najbardziej estetycznie dopasowane do siebie. Jednak wybór samego stołu też jest dobrym pomysłem, być może bowiem stojące przy nim krzesła będą miały wprowadzać odmienny akcent do wystroju pomieszczenia.
Jaki stół dobrać do jadalni?
Stoły do jadalni nie stanowią odrębnych modeli. Wybór tego „jedynego” nie jest jednak trudny pod warunkiem, że wiemy, jakie inne meble będą się w niej znajdować i jaką liczbę osób chcemy posadzić przy stole. Zależy on też od charakteru wnętrza i jego wystroju, na który stół ma niewątpliwie istotny wpływ. Czy mamy jadalnię połączoną z kuchnią?, a może z kuchnią i salonem? Pokoje, zwane dawniej „stołowymi” to dzisiaj pokoje dzienne, salony lub otwarte kuchnie. Jeżeli otwarta kuchnia jest połączona z salonem, być może stół będzie elementem umownie dzielącym przestrzeń na część jadalną i wypoczynkową. Z kolei jeżeli jadalnią jest oddzielne pomieszczenie, zapewne stół rozkładany będzie jej centralnym elementem, chociaż wcale nie musi on przesądzać o klimacie pomieszczenia. W obydwu przypadkach wzornictwo i kolorystyka stołów mogą odbiegać od stylu pozostałych mebli. Ważne jest jedynie, żeby dobrze się z nimi komponowały, niekiedy nawet na zasadzie różnic, dzięki którym możemy urozmaicić wygląd pomieszczenia lub optycznie wydzielić jego strefy pełniące odmienne funkcje.
Kwestią kluczową i pierwszoplanową przy wyborze stołu jest właściwe obliczenie wolnej powierzchni, którą powinniśmy przeznaczyć na nasz stół. Istnieją różne propozycje i nawet matematyczne wzory jej wyliczania, ale jeżeli nie świadczymy usług gastronomicznych, lecz urządzamy własną jadalnię, kierujmy się zdrowym rozsądkiem i dwiema praktycznymi wskazówkami. Pierwsza to zwrócenie uwagi na szerokość krzeseł i konieczność zachowania pomiędzy nimi odległości co najmniej 10 cm. Możemy też pokierować się oceną miejsca, jakie potrzebne jest na stole. Zwykle przyjmuje się, że należy przeznaczyć 60 cm długości stołu na jedno nakrycie, czyli na 1 osobę, oczywiście jeżeli to możliwe, dobrze jest ten wymiar zwiększyć. Planując wybór i ustawienie stołu, koniecznie pamiętajmy też o pozostawieniu wolnego miejsca niezbędnego na odsunięcie krzeseł oraz na poruszanie się wokół stołu, konieczne z uwagi na przemieszczanie się gości oraz podawanie posiłku. Jeżeli ogranicza nas wielkość pomieszczenia, może warto zdecydować się na mniejszy stół lub na stół rozkładany. Jeżeli mamy do dyspozycji dużo wolnej przestrzeni lepiej wybrać model nieco większy niż nawet odrobinę za mały. Kształt stołu to już natomiast kwestia wyborów związanych raczej z aranżacją miejsca, chociaż jeżeli przy stole ma zasiadać więcej niż 8 osób, interesować nas będą zapewne stoły prostokątne lub stoły okrągłe rozkładane.
Nowoczesne stoły drewniane
Oferujemy solidnie wykonane, trwałe i stabilne stoły do jadalni oraz zaprojektowane z myślą o kuchniach i salonach utrzymanych w różnym klimacie i różnych stylach. Są to stoły nowoczesne, bo oprócz funkcjonalności odznaczają się uniwersalną estetyką. Za sprawą nowoczesnego wzornictwa oraz doboru materiałów i kolorów każdy oferowany przez nas stół doskonale będzie wyglądać nie tylko w połączeniu z meblami należącymi do kolekcji, której jest częścią, ale również w pomieszczeniu już urządzonym, czekającym jedynie na wybór stołu. Ponieważ szczególnie polecamy w naszej ofercie stoły drewniane rozkładane, o różnej długości, z łatwością wybierzesz także stół rozkładany stosowny do wielkości pomieszczenia i pogodzisz codzienne i okazjonalne potrzeby związane z jego wykorzystaniem.
Jeżeli szukasz stołu o tradycyjnym wyglądzie, znajdziesz w naszych kolekcjach eleganckie stoły z profilowanymi nogami do jadalni, a także okrągłe stoły rozkładane, jeżeli chcesz łączyć tradycję z nowoczesnością, spójrz na modele stołów o regularnych prostokątnych kształtach z blatami o strukturze drewna lub utrzymanymi w wysokim połysku. Zwolennikom wyraźnej nowoczesności polecamy stoły drewniane o modernistycznej bryle wykonane z drewna i szkła i utrzymane w jednolitej kolorystyce lub łączące kolory, w tym ponadczasową biel i czerń. Jeżeli poszukujesz nowoczesnego stołu mającego prostą i zarazem wyraźnie elegancką formę, może skusi Cię stół rozkładany z kolekcji utrzymanej w stylu minimalistycznym, który odznacza się lekkością i refleksami połyskującego szkła stanowiącego wykończenie blatów. Z kolei, gdy cenisz styl industrialny, może spodobają Ci się stoły z metalowymi nogami i drewnianym blatem, wyróżniające się prostą i lekką formą. Wybierz swój stół i ciesz się nim oraz tym, co będzie na stole.